Awards
Offshore
Pursuit
Competitor of the Year
Rookie of the Year
Yacht Club of Year
Distinguished Service to Sailing
One Design
Junior
Historical Awards
Junior Sailing Champs
Finlay Trophy
Gray Trophy
Frances Charles Trophy
Charles Street Memorial Trophy
Gregg Bemis Trophy
T.E.Curtis Jr Trophy
Smythe Trophy
Eugene Connolly Trophy
John Ahern Trophy
Mass Bay Trophy
YRUMB Womans Jr Singlehanded
Frances McElwain Wakeman
Nancy Leiter Trophy
Walter Cromwell Wood Trophy
Jr Sailing Symposium A & B
Mass High School Champs
< Home

MBSA is Supported By:

Finlay Trophy
Select Page:

The South Shore elimination district for the Sears Cup was established by the Eastern Y.C. in 1925. The next year, Capt. Albert W. Finlay presented a perpetual trophy emblematic of this championship. The donor of the Finlay Trophy was a successful racing skipper of Massachusetts Bay 18-footers, Bar harbor 31-footers, and Class Q sloops on Boston Bay and at Marblehead for many years.

The South Shore Junior YRA was formed for the purpose of managing the Finlay Trophy Competitions. After completion of the 1964 competition, responsibility for the Finlay Trophy was deeded from the South Shore Junior YRA to the MBSA.

The conditions are nearly identical to Sears Cup regulations, with competition open to any recognized yacht club within a district extending from Boston along the Massachusetts Bay shore to Plymouth.

Prior to the presentation of the Finlay Trophy, the first South Shore championship (1925) was won by the Duxbury Y.C. crew, Capt. C. Raymond Hunt, which also won the Sears Cup.

Year Club Skipper

1926

Duxbury Y.C.

John S. Wilbur

1927

Duxbury Y.C.

John S. Wilbur

1928

Duxbury Y.C.

John S. Wilbur

1929

Hingham Y.C.

James R. Cobb

1930

Cohasset Y.C.

Robert W. James

1931

Squantum Y.C.

William G. Scott

1932

Squantum Y.C. .

Leonard Van Dalen

1933

Duxbury Y.C.

Ralph Lawson, Jr.

1934

Duxbury Y.C

Jeffries Stetson

1935

Squantum Y.C.

George H. Scott, Jr.

1936

Squantum Y.C.

Ronald H. Darling, Jr.

1937

Squantum Y.C.

Ronald H. Darling, Jr.

1938

South Boston Y.C.

Harry McDonough

1939

Squantum Y.C.

Robert LeBlanc

1940

Squantum Y.C.

John H. Bodge

1941

Hingham Y.C.

George H. Thurber, Jr.

1944-1945 No Competitions World War II

1946

Hingham Y.C.

Richard W. Partridge, Jr.

1947

Hull Y.C. Hull Y.C.

Edward Leigh Quinn

1948

Cohasset Y.C.

Edward Leigh Quinn

1949

Duxbury Y.C.

H. Kingsley Durant, Jr.

1950

Cohasset Y.C.

F. Sherman Hoyt

1951

Cohasset Y.C.

Lindsey H. Durant

1952

Hingham Y.C.

Lindsey H. Durant

1953

Squantum Y.C.

Robert Jones

1954

Hingham Y.C.

Paul Sullivan

1955

Wessagussett Y.C.

Malcolm W. MacNaught, 2nd

1956

Hull Y.C.

Joseph F. Carven, Jr.

1957

Hull Y.C.

William M. Hogan III

1958

Squantum Y.C.

William M. Hogan III

1959

Squantum Y.C.

Kerry Foye Thomas Coleman, Jr.

1960

Squantum Y.C.

Kerry Foye

1961

Wessagussett Y.C.

Adele Luman

1962

South Boston Y.C.

William McMann

1963

South Boston Y.C.

Charles Rudinsky

1964

Scituate Harbor Y.C.

Mark Sullivan

1965

Satuit Y.C.

Stephen Mehl

1966

Hingham Y.C.

William Guild, Jr.

1967

Crow Point S. C.

Steve Devine

1968

Satuit Boat

Harry Silverman

1969

Club Bull Y.C.

Richard Kifoyle

1971

Cohasset Y.C.

Mark Harrington

1971

Duxbury Y.C.

John Clark, Jr.

1972

Duxbury Y.C.

Daphne Fogg

1973

Scituate Frostbite

Francis Charles, Jr.

1974

Cohasset Y.C.

Stephen A. Bobo

1975

Satuit Boat Club

Mark Dieselman

1976

Duxbury Y.C.

Matthew Ciesicki

1977

Duxbury Y.C.

Matthew Ciesicki

1978

Scituate Frostbite .

David Robinson

1979

Cohasset Y.C.

Scott Ford

1980

Hingham Y.C.

Russell Robinson

1981

Cohasset Y.C.

Scott Duncombe

1982

Hull Y.C.

Rebecca Binder

1983

Cohasset Y.C.

Amy Duncombe

1984

Hingham Y.C.

Nicole Ullrich

1985

Hingham Y.C.

Jennifer Drohan

1986

Hull Y.C.

John McGrath

1987

Hull Y.C.

Josh Struzziery

1988

Hingham Y.C.

James O'Hare

1989

Hingham Y.C.

James O'Hare

1990

Hull Y.C.

John Murphy

1991

Cohasset Y.C.

Tyler Studds

1992

Cohasset Y.C.

Fay Menis

1993

Scituate Y.C.

Todd Twigg

1994

Cohasset Y.C.

Chloe Chittick

1995

Not Sailed

1996

Scituate Frostbite

Julie Ardagna

1997

Scituate Harbor Y.C.

Patrick Rynne

1998

Not Sailed

1999

Hingham Y.C

Kip Doble




© 2017 Massachusetts Bay Sailing Association, Inc.|Member U.S. Sailing|P.O. Box 140370, Boston, MA 02114|info@massbaysailing.org|Mobile Site >